A cikk elolvasása: 6 perc
Felhívni bennünket ajánlatért: 20 másodperc: +36 (70) 426-3106

Márciusi kert, ibolya

Ahogy a napok egyre hosszabbak, a hőmérséklet emelkedik, és a természet ébredezni kezd, a kiskert tulajdonosai számos feladattal találják szembe magukat. Március az egyik legmozgalmasabb hónap a kertészkedés szempontjából, hiszen most kell elvégezni a legfontosabb előkészületeket a tavaszi és nyári időszakra. Az alábbiakban bemutatjuk, milyen teendők várnak a kertbarátokra ebben az időszakban.

A természet ébredése – az első jelek a kertben

Március első napjaiban még előfordulhatnak fagyok, de a hőmérséklet fokozatosan melegszik, és megjelennek az első tavaszi virágok. A hóvirág lassan elvirágzó fázisba lép, az ibolya kibontja lila virágait, és a krókuszok is elkezdenek nyílni. Fontos, hogy figyelemmel kísérjük az időjárás-előrejelzéseket, mert egy hirtelen jött hideghullám kárt tehet a frissen kihajtott növényekben. Az ébredő természet nemcsak a virágokra van hatással, hanem a talajra és az állatvilágra is. Megjelennek az első rovarok, és a talajlakó organizmusok is aktivizálódnak, ami elősegíti a föld tápanyagciklusát. A madarak is egyre aktívabbak, így érdemes madárodúkat kihelyezni és itatókat biztosítani számukra. Az első napsugarak hatására a fák és cserjék is rügyezni kezdenek, ezért érdemes figyelni, hogy a fiatal hajtások megfelelő védelmet kapjanak.

Metszési munkák a gyümölcsösben és a díszkertben

A március ideális időszak a gyümölcsfák metszésére. A metszőollót mindig ellenőrizzük, hogy éles legyen, hiszen a tiszta vágás segíti a fa gyógyulását. A felkopaszodott, keresztbe növő ágakat távolítsuk el, és a nagyobb sebeket fagéllel kezeljük. Az alma- és körtefák metszése különös figyelmet igényel, mivel a megfelelő koronaalakítás segíti a későbbi termés mennyiségét és minőségét. A csonthéjasok, például a barackfák esetében a metszést inkább virágzás utánra érdemes időzíteni, hogy elkerüljük a fagyok okozta károsodásokat.

A sövények nyírása is most esedékes, hiszen, ha nem metsszük vissza időben, akkor felkopaszodhatnak. A fás szárú dísznövények, például a rózsák esetében a visszametszéssel ösztönözhetjük az új hajtások képződését, így dúsabb virágzásra számíthatunk. Fontos, hogy a metszési hulladékot megfelelően kezeljük, például komposztálással vagy aprítással, így elkerülhetjük a kártevők elszaporodását.

Márciusi kert, sövény nyírás

Fák és cserjék ültetése – március a legjobb időszak

Március az egyik legjobb időszak az új fák és cserjék ültetésére. A csemetéknek 1×1 méteres ültetőgödröt ássunk, és a visszatöltött földet komposzttal dússítsuk. Az öntözés kulcsfontosságú: az először beiszapolt föld biztosítja, hogy a fiatal gyökerek megfelelő környezetben fejlődhessenek. A megfelelő tőtávolság biztosítása létfontosságú, hogy a későbbiekben a fák ne akadályozzák egymás fejlődését.

A bogyós gyümölcsök, például a málna és ribizli telepítése is ebben az időszakban ajánlott. Ezek a növények sekélyen gyökereznek, így fontos a talajtakarás és a rendszeres öntözés, különösen a szárazabb időszakokban. Érdemes a fiatal növényeket mulcsozással védeni, hogy megőrizzük a talajnedvességet és csökkentsük a gyomok növekedését.

Palántázás és veteményezés – kora tavaszi zöldségek

Eljött az idő a hidegtűrő zöldségek vetésére. A hagymafélék, spenót, sóska, retkek, saláta és káposztafélék márciusban már gond nélkül ültethetők. A palántanevelésre oda kell figyelni: megfelelő mennyiségű fényt kapjanak, de a nagy hőingadozásokat kerüljük. A palánták megerősítéséhez érdemes biostimulátorokat használni, amelyek serkentik a gyökérképződést és növekedést.

A melegebb napokon már előkészíthetjük a talajt a burgonya és sárgarépa számára is. A talaj megfelelő fellazítása és tápanyag-utánpótlása elengedhetetlen a bőséges termés érdekében. Az ágyások takarása fátyolfóliával segíthet a talaj melegen tartásában és a csírázás felgyorsításában.

A talaj megfelelő fellazítása és tápanyag-utánpótlása elengedhetetlen a bőséges termés érdekében.

Talaj előkészítése és trágyázás

A növények megfelelő fejlődése érdekében a talaj előkészítésére is kellő figyelmet kell fordítani. A talaj forgatása, szellőztetése és a tápanyagok visszapótlása elengedhetetlen. Érdemes trágyázni a veteményeseket érett istállótrágyával vagy komposzttal, hogy a növények megfelelő tápanyaghoz jussanak. A díszkerti növények esetében speciális műtrágyák is alkalmazhatók, amelyek segítik a virágzás előkészítését.

A gyep ápolása

A gyepszellőztetés elengedhetetlen, hiszen a téli időszakban a talaj tömörödik. A mohairtás és a szellőztetés után a fű erőteljesebben fejlődik. A gyepápolás során a megfelelő fűmagkeverék kiválasztása is kulcsfontosságú, különösen akkor, ha foltokban újravetésre van szükség.

Kerti szerszámok és gépek előkészítése

A kertészkedési szezon kezdetével a szerszámokat és gépeket is fel kell készíteni a munkára. A metszőollókat és ásókat élezzük meg, a kapákat és gereblyéket ellenőrizzük, nem lazultak-e meg a nyeleik. A motoros kerti gépeket, például a fűnyírókat, rotációs kapákat is átvizsgálhatjuk, ellenőrizzük az olajszintet, a légszűrőt és szükség esetén cseréljük az üzemanyagot. Az elektromos eszközök kábeleit is ajánlott ellenőrizni, hogy elkerüljük a baleseteket.

Üvegházi teendők és lakásban nevelt növények gondozása

Az üvegházban nevelt növények számára biztosítani kell a megfelelő hőmérsékletet és páratartalmat. Ellenőrizzük a szellőzést, hogy elkerüljük a túlzott párásodást és a penész kialakulását. A palánták számára a megfelelő fényviszonyok és tápanyagellátás kulcsfontosságú. Érdemes bio tápoldatokat használni a növekedés serkentésére. A túlzott párásodás ellen jó megoldás, ha napközben rendszeresen szellőztetünk, míg az esti órákban zárva tartjuk az üvegház ajtaját és ablakait.

A tervezés során a belső tér méreteire, és különösen a belmagasságra is tekintettel kell lenni.

A lakásban lévő növényeket is fel kell készíteni a tavaszi időszakra. A télen kevesebb fényhez jutott növényeket fokozatosan kell visszaszoktatni az intenzívebb napsugárzáshoz. Az öntözési gyakoriságot is növelni kell, mivel a növények ilyenkor aktívabb növekedési fázisba lépnek.

Károkozók és betegségek elleni védekezés

A gyümölcsfák védelme márciusban kezdődik. A lemosó permetezés segít megelőzni a kéreg alatt telelő rovarokat és gombákat. A bio permetezések, amelyek ként és rezet tartalmaznak, különösen hatékonyak. A korán elvégzett védekezés segít csökkenteni a későbbi károsító nyomást és megakadályozza a fertőzések elterjedését. Emellett érdemes figyelni a csigák és egyéb kártevők megjelenésére is, és szükség esetén természetes csapdákat vagy ragadozó rovarokat alkalmazni.

Öntözési praktikák és gyomirtás

A tavaszi hónapokban az öntözésre is figyelmet kell fordítani. Az ébredő növényeknek egyre több vízre van szükségük, de ügyelni kell arra, hogy a talaj ne legyen túl nedves, mert az gyökérrothadást okozhat. Az ágyások mulcsozásával csökkenthetjük a talaj párolgását, így hosszabb ideig megőrizhetjük a nedvességet.

A gyomok eltávolítása is fontos feladat, hiszen azok versengenek a növényekkel a tápanyagokért és a vízért. Mechanikai gyomirtást végezhetünk kapálással, vagy alkalmazhatunk természetes gyomirtó szereket is.