Tartalomjegyzék
Főnixként támadt fel a régi korok tűzhelye – ilyenek korunk kandallói
A tél nagy pelyhekben zúdul a kinti világra, de mi egy szépen berendezett nappaliban üldögélünk a forró teánkat, vagy kávénkat kortyolgatva, miközben a meleget árasztó kandallóban ropog a tűz. Milyen kellemes és idilli ez a kép, amelyet a kandallóban égő fahasábok világítanak meg.
A kandalló nem csupán egy fűtőberendezés, de lakásunk értékes dísze és egyik központi eleme lehet. Amíg a régi korok kandallói általában nyitott tűzterűek voltak, manapság már a zárt tűzterű rendszerek egész energia ellátását biztosíthatja egy kazánként viselkedő kandalló. A régi korok embere még a kandalló előtt állva sem nagyon vetkőzhetett neki, és forognia kellett, hogy fázó tagjait minden oldalról felmelegítse. Ennek az időnek örökre vége, ráadásul számos típus és végtelen sok forma között válogathatunk.
Kandallót az otthonunkba
Mielőtt azonban belekezdenénk a kandalló építtetésébe, jó, ha eltervezzük az egyes lépeseket. A kandallónak megfelelő térre van szüksége. Kis lakásban inkább a nagy petróleum lámpaként működő úgynevezett biokandalló lobbanthatja fel a lángokat, vagy marad multimédiás megoldás: internetről, esetleg tévécsatornáról nézhetjük a ropogó hasábokat.
Akik olyan szerencsések, hogy házuk, lakásuk nappalija be tudja fogadni a kandallót, és a kellő anyagiakkal is rendelkeznek, a következőkre legyenek figyelmesek: az a berendezés, amit kiválasztottunk, vajon be tudja-e fűteni a teret? A meglévő kémény alkalmas-e a füstgáz elvezetésére? Fontos szempont továbbá, hogy az égéshez szükséges friss levegőt folyamatosan tudjuk biztosítani kandallónk számára. Ez a három szempont szakembert kíván, mindenféleképpen egyeztessünk vele, mielőtt megvesszük a kandallót!
A kandalló fűtőanyaga rendszerint a fa. A tüzelőnek legjobb fajták a tölgy, a bükk, a gyertyán a juhar és a nyír. A tűzifának száraznak kell lennie, ezért érdemes legalább egy évig szárítani a hasábokat, mielőtt elégetnénk azokat. Szigorúan tilos olyan fának az égetése, amely bármilyen vegyi anyagot tartalmazhat, így például a régi bútorok felhasogatott darabjait sem hasznosíthatjuk a kandallóban való égetéssel!
A kandalló használata
A begyújtás folyamata egyfajta rituálé, és érdemes a lépéseit jó előre megtanulni, begyakorolni. A felhasogatott fát a tűztér hátsó részébe kell felhalmozni, úgy, hogy a két hátsó szélére keményfából két párnafát teszünk. A párnafák közé – a kandalló tűzterének közepére – összehajtogatott újságpapírt tegyünk. Erre helyezzük az apróra vágott gyújtóst szellősen, merőlegesen a párnafára. Majd jöhetnek a nagyobb fadarabok. Gyújtsuk meg a papírt és engedjünk a lángoknak utat. A nagy lánggal égő hasáboktól gyorsan megindul a huzat.
A leégett tüzelő még parázsló állapotában is kellemes meleget biztosít. Ügyeljünk arra, hogy a huzatszabályozó és a füstszabályozó soha ne legyen egyszerre lezárva! A karbantartás során érdemes 50-60 tüzelés után kéménytisztító fahasábokat égetni. Ezeket a speciális anyagokat a megfelelő szaküzletben tudjuk beszerezni.
A kandalló a lakásunk éke, ezért nagyon fontos, hogy az enteriőrbe ne csak belesimuljon, hanem meg is határozza azt. A borítások tekintetében csak a fantázia és a pénztárcánk szabhat határokat. Vintage stílusú berendezéshez remekül illik a nyers kő, vagy tégla felépítmény, loft lakás esetén a beton és a fémborítás kaphat hangsúlyt, de a színek és anyagok tekintetében valóban elképesztő a választék.
Modern korunk innovációi természetesen a kandallók világát is felforgatták. A vízteres kandallók egy nagy családja már központi energiaforrásként működik, rákapcsolva a központi fűtés hálózatára, valamint a meleg vizes rendszerre. A szimpla kandallókkal szemben a vízteres kandalló képes tárolni az égés folyamán keletkezett hőt és az nem illan el olyan gyorsan a kéményen keresztül.
Az ipari informatika is felfedezte a kandallóban rejlő piaci lehetőséget, s ma már távirányítással is működtethetjük a kandallóra hangolt rendszereinket. A biztonsági rendszerek pedig megóvnak minket az üzemzavarok okozta veszélyektől. Természetesen nem olcsó az ilyen, kazánként működő rendszerek kialakítása, de jelentős, akár negyven százalékos energia megtakarítás lehet a befektetésünk jutalma.