Tartalomjegyzék
Újrahasznosítható fém
Patinás, szoktuk mondani, amikor valaminek az értékállóságára utalunk. Ennek ellenkezőjét, ha azt állítjuk valamiről, hogy elvesztette patináját. A szó az emberiség legrégebb óta használatban lévő féméhez kapcsolódik, a rézhez.
A réz a levegőn úgy oxidálódik, hogy egyfajta védőbevonat alakul ki rajta, amely zöldes árnyalatú. Ez a réteg megvédi a fémet a további romlástól. Ez a tulajdonság nagy előnyt jelent például a vassal szemben, amely porrá válik a hosszú oxidáció során.
A réz körbejárja a Földet. Nem lehetetlen, hogy az a rézkilincs, amit a nagymama házában a kezünkbe fogunk, korábban egy római légionárius fegyverzetében lapult, ugyanis a rezet úja és újra felhasználják. A valaha felhasznált réz nyolcvan! százalékát a mai napig használjuk. Ez a tény amennyire megdöbbentő, annyira megnyugtató is, mert nem kell rézbányák sokaságát feltárni. A réz a leginkább újrahasznosítható fém.
Réz, sárgaréz, bronz
A réz az emberiség történetét meghatározó fém olyannyira, hogy korszakot kötnek hozzá. A kőkorszakot váltotta fel a rézkorszak. Ennek a fémnek a használata jelentős technikai ugrást hozott. A vadászat és a hadászat, valamint a mezőgazdasági tevékenység lett sokkal hatékonyabb általa, s amikor a réz ötvözeteit is felfedezték, kialakultak a városokat összefűző nagyobb birodalmak is.
A réz tiszta formában a természetben is előfordul, nem lehet csodálni, hogy ezzel a fémmel ismerkedtek meg legelőször az emberek. A tiszta réz viszonylagos puhasága miatt könnyen alakítható, ezért felhasználása sem ütközött akadályba.
Egyetlen probléma volt ezzel a vörösessárga fémmel, mégpedig az, hogy nehezen önthető. Ez vezetett oda, hogy megpróbálták ötvözni valamilyen más anyaggal. Erre a legalkalmasabb az ón és a cink volt. Az ónötvözet a bronz, amelyekből az ókor halálos fegyverei készültek, míg a cink a jól alakítható sárgarezet produkálta ötvözőanyagként.
Szupertulajdonságok
A réz számos jó tulajdonsággal rendelkezik, ezért egyfajta szuperfémnek tekinthető. Még az egészségünkhöz is szükséges a jelenléte. Akinek nincs elég réz a szervezetében, annak sokkal nagyobb az esélye arra, hogy sztrókot kap. Azoknak a terhes asszonyoknak, akik hiányától szenvednek, nagyobb a koraszülés valószínűsége. Különös módon a rezet úgy lehet a leginkább a szervezetbe juttatni, ha érintkezünk vele. A bőrön át sokkal hatékonyabb, mint mondjuk tabletta formájában. Ha van egy kis rezünk, elég csak alaposan megmarkolni, és máris jobban leszünk.
A réz a termőföldnek életfontosságú eleme. Abban a földben, amelynek semmilyen réztartalma sincs, semmi sem terem meg. A réz akár évezredeken át is képes megőrizni a tulajdonságait. Míg a földbe került vastárgyak azonnal romlásnak indulnak, addig a réz még olyan régi vízvezetékek formájában is fennmarad, amelyet még az ókorban készítettek el. Szembetűnő bizonyítéka ennek a Sahure piramis melletti templom feltárt vezetékrendszere, amely rézből készült és még most is remek állapotban van.
A réz antibakteriális fém, ezért fontos alapanyagnak számít a gyógyszerészek, vegyészek és a konyhaművészek számára. Minden romlandó anyag legjobb tároló edénye a tiszta, azaz vörösrézből készült doboz, fiola, üst, lábas stb.
Az ipari forradalom a réz két másik fontos tulajdonságát fedezte fel, mégpedig a jó vezetőképességet és a szikramentességet. Nem véletlen, hogy lakásaink vezetékei rézhuzalokból készülnek, és a szikramentes tulajdonságot a sebészet használja ki, amikor ereket kell elégetni, vagy daganatokat szükséges eltávolítani.
Réz mindenütt
Réz nélkül sohasem léphettünk volna a modern korba. Rezet használ az elektronikai-, az autó- és a gépipar. Alapvető anyag a nyomdatechnika, az űripar, a konyhatechnika, az ékszerészet és még vagy száz egyéb terület számára.
Az építőipar sem nélkülözheti. A vezetékezés mellett a csatornarendszerek készülnek rézből. Ezek az ereszcsatornák szinte örökéletűek, tovább tarthatnak, mint maga az épület. A villámhárító és a tetőn forgó szélkakas is rézből készül az ismert tulajdonságai miatt.
A lakásunkba lépve olyan küszöböt léphetünk át, amelynek rézborítása van, majd kabátunkat rézbevonatú fogasra akasztjuk, de már a bejárati ajtó kilincse is rézből lehet. Ott vannak aztán a láthatatlan területek. Nemcsak a falban futó vezetékekre gondolok, hanem az összes elektronikai berendezésre, mert ezek mind tartalmaznak valamennyi rezet. Nem is gondolnánk, de a garázsban álló gépkocsink – átlagot számítva – legalább 22 kilogramm rezet tartalmaz. Még az a számítógép is, amelyen ezt a blogot írom, az áramköreinek bevonásához szükséges vékony rézréteget hasznosít. Réz vesz minket körül, és jól van ez így!
A stílusok és a réz találkozása
A lakberendezésben vannak olyan stílusok, amelyeket nem igazán lehet kifejezni a réz jelenléte nélkül. Minden olyan enteriőr, amelyben a fémnek nagyon erős szerepe van, ott a réz és annak ötvözetei meg kell, hogy jelenjenek. Gondoljunk csak a loft stílusra, amely a gyárak üzemeiből farag otthonokat. Az üveg, az acél és a réz alapvető szerepet játszik.
A konyha különösen kedves terepe ennek a fémnek. A loft stílustól a farmhouse-ig a konyhai szekrények fogantyúi rézből készülnek, de egy vintage konyhából sem hiányozhatnak a mennyezetről lógó vörösréz edények és szűrők.
A klasszikus stílus kedvelői a fürdőszobában használják leginkább a rezet. A vízcsapok forgatógombjai akkor elegánsak, ha azok ebből a fémből készültek el. A fürdőszobai tükör kerete sárgarézből van, de ez még mind semmi. Akinek elég vastag a pénztárcája, az akár olyan kádat is telepíthet a fürdőhelyiségbe, amely teljes egészében rézből készült. Csodás látvány, ráadásul egészséges is az ilyen kád – na meg méregdrága.
A közel-keleti stílusban is főszerephez jut a réz. Aki járt már ilyen vidéken, annak nem meglepő a nagy, és szépen megmunkált réztálak használata. A lámpák búrája is rézből készül, ahogyan azon a vidéken nagyon kedvelt vízipipa is. Az indiai stílust is remekül keretezik a rézből készült tárgyak, szobrok, mesés környezetet teremtve az abban élők számára. Igazából nehéz lenne olyan stílust találni, ahol a réz nem érzi jól magát. Még a rusztikus enteriőrben is erős hatást gyakorol egy rézből készült mosogatótál, vagy a dédszülők rézmozsara a polcon.
A réz szülte meg az első nagy civilizációkat a nagy folyók mentén, de azokon túl áradva a modern idők egyik, ha nem a legfontosabb anyagává nőttek ki magát. Elmondható, hogy a réznek maga a csillagos ég jelenti a határt, hiszen az űrhajók sem utaznának a kozmoszban nélküle.